Co powinniśmy umieć na maturze z angielskiego

Język angielski staje się coraz bardziej powszechnym językiem. Nowe pokolenia zaczynają posługiwać się nim już od najmłodszych lat, dlatego nie dziwi, że angielski sprawia maturzystom mniej trudności. Mimo tego nie należy zrezygnować z przygotowań do tego egzaminu maturalnego, gdyż łatwo możemy stracić punkty w zadaniach skupiających się na poprawnej gramatyce czy specjalistycznym słownictwie. Jak wygląda matura angielski i z jakiego zakresu materiałów powinniśmy się przygotować?

Testy maturalne to nie wszystko

Jak w każdych przygotowaniach i tutaj filarem naszego działania powinno być oswojenie się z testami maturalnymi. Warto zrobić przegląd matur z ostatnich kilku lat, aby sprawdzić, co pojawiało się na egzaminie najczęściej i jaka tematyka poruszana. To jednak nie wszystko. Gdy już oswoimy się z tym, jak wyglądają przykładowe testy maturalne, należy przejść do zastanowienia się nad tym, jaki wynik pragniemy osiągnąć. Im ten będzie wyższy, tym więcej pracy na nas czeka. 

Najważniejsza jest systematyczność

Zamiast stawiać na przestarzały model nauki, który opiera się przede wszystkim na zapamiętywaniu, postaw na elastyczne uczenie się. Co to oznacza? Zdobywaj wiedzę poprzez interakcje, a nie jedynie naukę z podręczników. Nagrywaj siebie, jak mówisz, a następnie odtwarzaj nagrania i sprawdzaj, co wymówiłeś źle. Słuchaj i mów jak najwięcej. Pomóc ci mogą w tym specjalne darmowe grupy konwersacyjne, które znajdziesz w sieci. Jeśli poczujesz się przytłoczony nauką, zrób sobie przerwę lub wybierz inną metodę.

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego:

– zacznij od perfekcyjnego opanowania zasobu słownictwa,

– urządzaj regularne powtórki z przerobionych tematów,

– nie ucz się na pamięć, a spróbuj mówić i słuchać jak najwięcej,

– oglądaj filmy i seriale z napisami angielskimi,

– dołącz do darmowych grup językowych w internecie,

– postaw na różnorodność w nauce,

– skup się na mówieniu i poprawnej wymowie słów.