Efektywna nauka angielskiego na maturę

Jaki przedmiot jest najczęściej wybierany na egzaminie maturalnym? Język angielski. Nie powinno to dziwić, gdyż ten język obcy staje się coraz bardziej powszechny wśród młodych Polaków. Uczniowie posługują się nim coraz sprawniej, za co odpowiada między innymi spędzanie czasu wolnego w sieci czy oglądanie filmów w tym języku. Jednak osłuchanie się z angielskim to nie wszystko. Na egzaminie równie ważna będzie umiejętność poprawnego pisania, znajomości gramatyki, czasów oraz szyku zdań. Co jeszcze kryje się pod hasłem Matura angielski (szkoła średnia)? Po jakie pomoce naukowe powinniśmy sięgnąć?

Mapy myśli

Choć język angielski nie należy do grupy specjalnie wymagających przedmiotów, warto do jego nauki podejść odpowiednio wcześniej. Dlaczego? Sporo czasu zająć nam może samo nauczenie się poprawnej wymowy słów oraz odmiany czasowników nieregularnych. Nie mniej istotne podczas przygotowań maturalnych są też regularne powtórki. To właśnie dzięki nim nasza wiedza stanie się trwalsza. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, możemy posiłkować się podręcznikiem do angielskiego. Jego budowa (podział na rozdziały i bloki tematyczne) ułatwi nam ruszenie z samodzielną nauką.

Niezbędnik każdego maturzysty

Jeśli jednak chcemy przerobić wszystko to, co może pojawić się na maturze, niezbędne okaże się repetytorium do angielskiego. W tym kompendium wiedzy zamieszczone zostało wszystko, co jest zgodne z podstawą programową. Oznacza to tyle, że przerobienie materiału zawartego w repetytorium zapewni nam doskonały wynik na maturze z języka angielskiego. A na pewno to, co pojawi się w arkuszu maturalnym, nas nie zaskoczy.

Efektywna nauka języka angielskiego na maturę powinna być:

– systematyczna i powtarzalna,

– odpowiednio dostosowana do naszych potrzeb,

– mieszać trudniejsze zagadnienia z łatwiejszymi,

– stawiać na regularne powtórki i mierzenie postępów,

– kłaść nacisk na różnorodność przyswajania wiedzy,

– stawiać nie tylko na podręczniki, ale i interaktywne ćwiczenia.